آموزش زناشویی

آموزش زناشویی

نوع پوشش مردم روستای ریزه از گذشته ها تا به امروز

وقتی فرهنگ روستایی هم دفن شد !

ریزه نیوز :در حالی که آن روز ها خبری از ماهواره نبود و انگار بد جوری خوش به حال مردمان آن زمان روستایی بود و جوانان این روستا هم فقط و فقط در روستا کار می کردندو یا اینکه اگر کسی هم برای کار راهی شهر های بزرگ می شد هیچ گاه بر فرهنگ غنی خود خط بطلان نمی کشید ، مردمان روستا یک دست و یک رنگ لباس می پوشیدند .وقتی فرهنگ را هم دفن نمودند .فرهنگ روستای یرزه دفن شده است .

 

با توجه به فرهنگ غنی روستایی عموما پوشاک زنان و مادران روستا لباس کردی محلی بود ، که زیبایی و حیا و جبروت خاصی به زنان روستای می دادو با دامن محلی ،پیراهن محلی ، دستمال و چارقد بلندی که پوشش و حجاب زنان روستایی بود ، چنان به زنان روستایی سنگینی و وقار می بخشید که مادران چون فرشته ها لایق ستایش می شدد و زنان ماوای آرامش همسران ، جالب تر این که  هیچ گاه در کنار  این حیا و حجاب زنان ، مردان هیچ گاه جلف و ... نبودند. لباسشان مردانه بود و با پیراهن و شلوار پارچه ای مناسب و کلاهی که بر سر می گذاشتند و ته ریشی و سبیل که داشتند واقعا مرد بودند نه در قامت مرد!

اما زمان گذشته است و ماهواره ها دیگر مدل تعیین می کنند و اینترنت و تلویزیون خود برای مردمان روستای ریزه بی فرهنگی نهادینه کرده اند . چنین است که انگار میلیارد ها سال از ده بیست سال گذشته می گذرد ، دیگر خبری از وقار و متانت روستایی نیست ! دیگر نه می توان به لباس روستاییان دل خوش بود و نه به فرهنگشان !

سال هاست که ریشه ی فرهنگ در این روستا خشکیده است و ابرو برداشتن مردمانش عادی و جلف و ... بودن طبیعی است .

در روستایی که اوج فرهنگ و احترام بود دیگر خبری از احترام و فرهنگ نیست !

نفرین بر دنیایی دیجیتالی که زندگی روستایی را هم نابود کرد .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 دی 1392 ساعت 21:08
  • اندازه قلم

نوشتن دیدگاه


فیلم های ریزه نیوز

درباره ی ریزه نیوز

 

وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونخداوند را شاکریم که نفسی دوباره داد تا شاید  به خود برگردیم.  این سایت به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست . ما سعی می کنیم ، بهترین ها را نشر دهیم ، کلیپ های سیاسی و فرهنگی ، مطالب و یادداشت های اختصاصی ، تصاویر و طرح های زیبا و در کنار تمام این مطالب ، سعی بر آن داریم روستای ریزه که در کنار تمام زیبایی اش ناشناخته باقی مانده است و حتی اهالی روستا هم با تمام عظمت این روستای تاریخی را از یاد برده اند .