آموزش زناشویی

آموزش زناشویی

نگاهی به روستای زیبای ریزه

  • پنج شنبه, 14 اسفند 1393 ساعت 16:11

این روستا در دامنه کوه شاه جهان یکی از معروف ترین رشته  کوه های ایران ، واقع در خراسان شمالی قرار دارد ، کوهی که در عظمت و زیبایی  و مناظر طبیعی زبان زد خاص و عام در  استان های خراسان است .

روستای ریزه در  جنوب شهرستان  فاروج قرار گرفته است و با جاده ای که بی شباهت به پیست رالی نیست ، با فاصله ی 21 کیلومتری به این شهر می رسد ، هر چند از طریق جاده ی خاکی به شهرستان اسفراین نیز راه دارد .

به دلیل این که این روستا در دره ای سرسبز قرار گرفته است ، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند ، باغ هایی سرسبز و یک دست که چون فرشی رنگی زیر پای روستا قرار گرفته است .

این روستا از چهار سمت توسط کوههای بلندی محصور شده است و در فصل زمستان چون  مرواریدی سفید از دور دست ها خودنمایی می کند .

از همسایگان نزدیک این روستا می توان به ، روستای کواکی در شمال ، روستای رشوانلو در شمال غرب   و  روستای کلاته شاه میر در جنوب و  روستای سوگلتی در شمال شرق روستای ریزه نام برد .

روستای ریزه هر چند جمعیت بسیار زیادی مهاجر به شهرهای بزرگ دارد اما هنوز هم نفس در این روستا جریان دارد و تقریبا دارای نزدیک 80 خانوار و جمعیتی حدود 250 نفره  است .

هر چند از تاریخ و قدمت این روستا اطلاعاتی در دست نیست اما با آثار باستانی که از این روستا کشف شده اند ، قدمت این روستا را در حدود 500 تا 800 سال تخمین می زنند . روستایی با تاریخی غرور انگیز که این روزها به نفس افتاده است .

مذهب تمامی اهالی روستای ریزه شیعه 12 امامی است و و فقط به زبان کرمانجی صحبت می کنند .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نوشتن دیدگاه


فیلم های ریزه نیوز

درباره ی ریزه نیوز

 

وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونخداوند را شاکریم که نفسی دوباره داد تا شاید  به خود برگردیم.  این سایت به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست . ما سعی می کنیم ، بهترین ها را نشر دهیم ، کلیپ های سیاسی و فرهنگی ، مطالب و یادداشت های اختصاصی ، تصاویر و طرح های زیبا و در کنار تمام این مطالب ، سعی بر آن داریم روستای ریزه که در کنار تمام زیبایی اش ناشناخته باقی مانده است و حتی اهالی روستا هم با تمام عظمت این روستای تاریخی را از یاد برده اند .