آموزش زناشویی

آموزش زناشویی

حنابندان عروس در روستا

 در مطالب گذشته خواندیم که برای مراسم عروسی بعد از مراسم دعوت از مهمانان روز قبل از عروسی ،  عروس و داماد راهی شهر می شوند و خرید های آغازین زندگی را انجام می دهند .

به گزارش ریزه نیوز : حنابندان در روستای ریزه با رسم و رسومات خاصی برگزار می شود و طبق قانون نا نوشته ای باید تمام مراحل آن رعایت شود .

در روستای ریزه و بعد از صرف شام و رقص های محلی ،کرمانجی ، و به محض اینکه از مهمانان خانم  پذیرایی شد و در حالی که طرف آقایان گرم در رقص و شادی هستند و ساعت نیمه های شب را نشان می دهد ، خانم های مجلس ، مراسم را به سمت خانه ی عروس ترک می کنند .

در خانه ی عروس خانم

در اینجا حنا و سایل یک حنابندان محلی از قبل آماده شده است و تختی به نماد تخت پادشاه و ملکه تزئین و عروس و داماد روی آن جلوس می کنند و بعد از اینکه کری طرف داماد و عروس در شعر خوانی و تشویق به پایان می رسد ، نوبت به کری به خانوادهای  داماد و عروس بر هدایا می رسد و هر طرف که هدیه ای بهتر پیشکش کند ، سر و گردنش را به نشانه ی پیروزی بالا می گیرد .

تمام هدایای پیشکشی از پول ، تا طلا ها ی این مراسم به عروس خانم تعلق می گیرد و داماد بیچاره که زیر چشمی ان ها را نظاره می کند چیزی به او نخواهد رسید .

کم کمک شمع ها روشن می شوند و آتش بازی به اوج خود می رسد و داماد و عروس در خلوتی که برای خود ساخته اند در حال حک کردن اسمشان روی کف  دست همدیگر با حنا هستند .

حالا نوبت به حنای دست عروس می رسد که با گذاشتن آرد و سکه در دستان عروس و تکرار این عمل برای چند مرحله برای این زوج خوشبخت آرزوی داشتن روزهای پر رونقی را می کنند.

توسط خانم  براکه ، حنا در دستان عروس گذاشته می شود و دستان عروس خوشبخت حنا بسته می شوند . (براکه : برادر گفته )

 

همراهان محترم ، انتقادات ، پیشنهادات و مشکلات روستا  را به شماره ی 30005033343536 برای ما ارسال نمائید .

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نوشتن دیدگاه


فیلم های ریزه نیوز

درباره ی ریزه نیوز

 

وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونخداوند را شاکریم که نفسی دوباره داد تا شاید  به خود برگردیم.  این سایت به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست . ما سعی می کنیم ، بهترین ها را نشر دهیم ، کلیپ های سیاسی و فرهنگی ، مطالب و یادداشت های اختصاصی ، تصاویر و طرح های زیبا و در کنار تمام این مطالب ، سعی بر آن داریم روستای ریزه که در کنار تمام زیبایی اش ناشناخته باقی مانده است و حتی اهالی روستا هم با تمام عظمت این روستای تاریخی را از یاد برده اند .