آموزش زناشویی

آموزش زناشویی

کادویی برای نو عروسان

هدیه ای برای نو عروس هدیه ای برای نو عروس عکاس : محمد سلیمی

از رسم های جالبی که هنوز در روستای ریزه پا برجا مانده است ، عیدی و شب چله هایی است که پیشکش می شود به نو عروس خوشبخت روستایی !

 

به گزارش ریزه نیوز :  طبق رسومات ،  عیدی ها و شب چله ها برای عروسی به پیشکش می برند که هنوز در دروان نامزدی است و در خانه ی پدری زندگی می کند .

با نزدیک شدن به شب عید و شب چله ، طرف داماد خود را برای بردن عیدی به منزل پدر عروس اماده می کنند و وسایلی برای نو عروس به هدیه می برند .

از میوه گرفته تا قند و روغن و برنج و هم چنین لباس و وسایلی اماده می شوند و در سینی های بزرگی تزیین می شوند تا یک شب عیدی فوق العاده در کنار دو خانواده ی عروس و داماد رقم بخورد .

وقتی تمام وسایل تزیین شدند ، اقوام و بزرگان طرف داماد اماده می شوند و با صلوات بر محمد و آل محمد راهی منزل پدر عروس می شوند .

در منزل عروس هم خانواده ی ایشان اماده پذیرایی از مهمانان داماد هستند و با شادی و شور وسایل عیدی به عروس خانم پیشکش می شوند .

بعد از چند روز  نوبت ان می شود که سینی ها به خانواده ی داماد تحویل داده شود .

جالب است که در زمان برگشت دادن وسایل خانواده ی داماد ، تنها زنانی مسن از طرف خانواده ی عروس این وسایل را تا منزل داماد حمل می کنند و وسایل و کادویی که توسط عروس خانم خریداری شده است به خانواده ی داماد تحویل داده می شود .

کاش هرگز این رسم های دوست داشتنی فراموش نشوند .

 

همراهان محترم تمام مطالب ریزه نیوز تولیدی است لطفا فقط با ذکر منبع منتشر کنید .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 دی 1394 ساعت 15:24
  • اندازه قلم

نوشتن دیدگاه


فیلم های ریزه نیوز

درباره ی ریزه نیوز

 

وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونخداوند را شاکریم که نفسی دوباره داد تا شاید  به خود برگردیم.  این سایت به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست . ما سعی می کنیم ، بهترین ها را نشر دهیم ، کلیپ های سیاسی و فرهنگی ، مطالب و یادداشت های اختصاصی ، تصاویر و طرح های زیبا و در کنار تمام این مطالب ، سعی بر آن داریم روستای ریزه که در کنار تمام زیبایی اش ناشناخته باقی مانده است و حتی اهالی روستا هم با تمام عظمت این روستای تاریخی را از یاد برده اند .