آموزش زناشویی

آموزش زناشویی

بدون دیش بدون ماهواره

بدون دیش بدون ماهواره محمد سلیمی

ریزه نیوز : گاهی خیلی دیر ، دیر می شود و گاهی خیلی زود دیر می شود !

خسته و کوفته از سرکار برگشته بود و مثل همیشه از موضوعی ناراحت ، روی مبل صورتی اش لم داده بود و با کسی صحبت نمی کرد ، لیوان چایی جلویش سرد شده بود و او بی تفاوت   کنترل به دست گرفته بود و از این کانال به آن کانال سرک می کشید ، برایش تمام آنچه را مشاهده می کرد لگوی شبکه ها بود ، همسرش رو به رویش نشسته بود و با چشمانش التماس می کرد که دو کلمه هم با من صحبت کن ، اما نمی شد او شاید دنبال شبکه ی موسیقی بود !

حواس هیچ کدامشان به کودکشان نبود ، او گوشه ای نشسته بود و تنها با عروسکش بازی می کرد !

مرد لیوان چایی را سر کشید  و نفس آرامی کشید ، فضا ساکت و آرام بود ، به یکباره پدر میخ کوب شد ، دخترک دست پدرش را گرفته بود و آرام می گفت بابایی من این لباس و می خوام ، ببین تن این دختره چقدر قشنگه ...

اما در روستای ریزه خبری از این مشکلات نیست و با اینکه وضعیت شبکه های ملی تاسف بار است و مردم تنها از سه شبکه بهره مند هستند اما با تمام تفکر سنتی شان بر این اعتقاد دارند که ماهواره و شبکه های غربی جایی در زندگی اسلامی ایرانی ندارند و این روستا را می توان یکی از تنها روستاهای دنیا نام برد که در آن دیش های ماهواره هیچ جایگاهی ندارند .

هر چند سال های گذشته در اقدامی بحث بر انگیز یکی از جوانان روستا برای مدت کوتاهی از ماهواره استفاده کرد اما خوشبختانه با اعتراض و پادرمیانی بزرگان روستا تنها ماهواره ی روستا هم برای همیشه از روستا جمع شد .

مردمان روستا تنها به این سه شبکه قانع هستند و با اینکه خیلی از روستا های هم جوار به بهانه ی نبود شبکه های تلویزیونی اقدام به خرید این وسیله شوم و شیطان علنی در خانه ها کرده اند اما مردمان روستای ریزه به هیچ وجه تمایلی به داشتن ماهواره در منازل ندارند .

عده ای از ایرانیان عزیز داشتن ماهواره و مد گرایی غربی در زندگی ها را اوج تمدن می دانند اما مردمان ریزه بر این باورند که آنچه این روزها مدرنیته می دانند تنها در زمان جاهلیت و در سرزمین کویری عربستان قابل مشاهده بوده است و اسیر هوای نفسانی بودن تنها در اعراب جاهلیت بوده است .

یکی از پیر مردان روستایی در گفت و گو با ریزه نیوز در این باره که آیا عریانی و بی حجابی نشانه ی مدرنیته و اوج فرهنگ است ، می گوید اگر چنین باشد بز و حیوانات وحشی اوج با فرهنگی هستند چون در هر شرایطی عریان و بدون پوشش هستند .

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نوشتن دیدگاه


فیلم های ریزه نیوز

درباره ی ریزه نیوز

 

وَ الْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونخداوند را شاکریم که نفسی دوباره داد تا شاید  به خود برگردیم.  این سایت به هیچ حزب و گروهی وابسته نیست . ما سعی می کنیم ، بهترین ها را نشر دهیم ، کلیپ های سیاسی و فرهنگی ، مطالب و یادداشت های اختصاصی ، تصاویر و طرح های زیبا و در کنار تمام این مطالب ، سعی بر آن داریم روستای ریزه که در کنار تمام زیبایی اش ناشناخته باقی مانده است و حتی اهالی روستا هم با تمام عظمت این روستای تاریخی را از یاد برده اند .